Co to jest gięcie CNC?
- Szczegóły
Powszechnie używaną metodą obróbki metalowych blach jest ich gięcie. Dzięki temu procesowi można uzyskać elementy o różnych kształtach, które później wykorzystuje się w wielu branżach. Gięcie blach jest niezbędne, aby otrzymać elementy stosowane, chociażby w budownictwie, sektorze AGD czy przemyśle motoryzacyjnym.
Gięcie CNC jest oparte na sterowaniu komputerowym, które umożliwia precyzyjne zaplanowanie prac. Ta metoda umożliwia nam szybkie wprowadzanie ewentualnych korekt oraz dokładne i optymalne wykonanie zadania. Jej największą zaletą jest szybkość realizacji zleceń i ich niebywała precyzja. Dzięki temu pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ nie ma strat w materiale. Gięcie jest pod stałą kontrolą, ponieważ zostało wcześniej odpowiednio zaprogramowane.
Gięcie CNC – jak to wygląda?
Gięcie CNC polega na odpowiednim odkształcaniu materiału pod wpływem tak zwanego „momentu zginającego”. W takim procesie z blach, prętów, kształtowników albo rur mogą powstawać nowe przedmioty. Gięcie odbywa się na gorąco (w przypadku blach grubych) albo na zimno (w przypadku blach cieńszych). Może być wykonywane na prasach, przez przeciąganie lub przy użyciu walców. Najpopularniejszą i najczęściej wykorzystywaną metodą jest gięcie na prasach – to właśnie na nich można giąć długie kształtowniki o różnych przekrojach.
Nowoczesne prasy są często wyposażone w minikomputer CNC. Pozwala on zaprogramować cały proces produkcji i zminimalizować udział ludzi w tym procesie. Ten mały komputer zrewolucjonizował proces gięcia. Dzięki niemu błędy praktycznie nie występują, możliwa jest realna oszczędność materiału, a co za tym idzie i minimalizacja kosztów produkcji. Bez problemu można zaprogramować nawet całą serię produkcji i uzyskać setki egzemplarzy identycznie wygiętej blachy.
Zalety gięcia CNC:
- Możliwość realizacji nawet najbardziej nietypowych i skomplikowanych projektów.
- Powtarzalność całego procesu.
- Elementy wykonane tą metodą są niezwykle precyzyjne i dokładne.
- Oszczędność czasu i pieniędzy.
- Eliminacja błędów produkcyjnych.