Jakie materiały poza stalą można poddać obróbce CNC?
Wraz z rozwojem technologii i przemysłu, powstają coraz nowsze i bardziej zaawansowane rozwiązania wykorzystywane do obróbki przeróżnych materiałów. Jedną z najpopularniejszych metod jest obróbka mechaniczna CNC, wykorzystywana do obrabiania różnego rodzaju metali. CNC jest skrótem od Computerized Numerical Control, oznaczającym obrabiarkę sterowaną numerycznie. Tego rodzaju urządzenia charakteryzują się bardzo szybką i dokładną pracą, możliwą dzięki automatyzacji całego procesu poprzez zaprogramowanie panelu bądź specjalnej aplikacji.
Jakie rodzaje surowców mogą być obrabiane za pomocą urządzeń CNC i w jaki sposób?
Obróbka CNC pozwala na zmianę kształtu i wymiaru danego surowca, dopasowując go do wytycznych. Nowoczesne urządzenia sterowane numerycznie pozwalają na różnorodne rodzaje obróbki, w których skład wchodzi:
- Frezowanie,
- Toczenie,
- Szlifowanie,
- Wiercenie,
- Obróbka termiczna,
- Obróbka plastyczna.
Najczęściej obrabianym w ten sposób metalem jest stal nierdzewna i hartowana. Oprócz niej procesowi cięcia CNC poddawane jest aluminium oraz żeliwo. Aluminium jest bardzo powszechnie stosowanym surowcem, przede wszystkim ze względu na swoją wytrzymałość, niską masę, podatność na obróbkę oraz odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne i korozję. Duża popularność aluminium a także spore zapotrzebowanie na części z tego surowca spowodowały duży popyt na jego obróbkę mechaniczną CNC. Zastosowanie tej metody w przypadku aluminium pozwala na uzyskanie elementów o bardzo dobrej jakości, niewymagających dodatkowej obróbki wykańczającej, co dodatkowo obniża koszty produkcji.
Drugim surowcem poddawanym tego rodzaju obróbce jest żeliwo. Jest to materiał wykorzystywany do produkcji różnego rodzaju pieców, kaloryferów, maszyn oraz akcesoriów kuchennych, a także elementów motoryzacyjnych. Obróbka CNC żeliwa jest zależna przede wszystkim od postaci oraz ilości znajdującego się w nim grafitu. W porównaniu do stali, skrawalność żeliwa jest dużo lepsza, jednak o wiele trudniej zyskać idealną gładkość danego elementu. Mają na to wpływ wtrącenia grafitu, przerywające podstawową strukturę tego metalu i redukujące tarcie pomiędzy surowcem a skrawarką.