Podstawowe techniki spawania. Jakie z nich wyróżniamy?
Spawanie jest procesem, który polega na łączeniu ze sobą elementów poprzez ich nagrzanie i stopienie w miejscu łączenia. Może odbywać się ono ze spoiwem lub bez jego dodatku. Obecnie wyróżnia się całkiem sporo metod spawania, które różnią się między sobą przede wszystkim metodą generowania ciepła oraz sposobem podawania materiału dodatkowego. To, która metoda sprawdzi się najlepiej, zależy również od materiałów, które mają zostać połączone, ich grubości, wymaganej wydajności pracy, wyglądu spoiny oraz jej docelowej jakości.
Jakie są podstawowe metody spawania?
Do najpopularniejszych metod spawania należy MIG/MAG, TIG oraz MMA. Wszystkie trzy metody są rodzajami spawania elektrycznego. Najstarszą i dosyć popularną metodą jest spawanie MMA. Znajduje zastosowanie podczas prac instalacyjnych oraz prac na zewnątrz, wymagających lekkiego i łatwego w przenoszeniu sprzętu. Metoda ta nazywana jest również spawaniem elektrodą otuloną. W zależności od potrzeb można wybierać pomiędzy elektrodami z otuliną kwaśną, zasadową lub celulozową.
Drugą metodą jest spawanie MIG/MAG. Opiera się ona na działaniu osłony gazów. Spawanie MIG sprawdza się w przypadku łączenia miedzi oraz aluminium. MAG wykorzystuje się do spawania elementów stalowych. MIG/MAG jest metodą wszechstronną, nie wymaga dostarczania materiału dodatkowego do jeziorka. Z tego też powodu cieszy się największą popularnością w przemyśle ciężkim.
Spawanie metodą TIG przebiega wolniej, jednak pozwala na stworzenie ładnych, estetycznych spoin. Wykonuje się je za pomocą łukowej nietopliwej elektrody. Najczęściej wykorzystuje się tę metodę do spawania rurociągów i rur, a także w lotnictwie i blacharstwie, gdzie niekiedy konieczne jest pracowanie z bardzo cienkimi lub wyjątkowymi materiałami, jak np. tytan.