Proces cięcia laserem.
- Szczegóły
Coraz bardziej popularna staje się obróbka laserowa metali. Ta metoda cięcia jest popularna w przemyśle, ponieważ gwarantuje niezwykłą precyzję wykonania. Za ostrze służy wiązka laserowa, która powoduje topnienie metalu i w ten sposób tworzy idealne cięcie na jego powierzchni.
Laser – co to jest?
Laser to wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania. Fotony, czyli cząsteczki światła, są pobudzane przez energię elektryczną i emitują energię w formie światła. Tak wytworzone światło jest skupiane w wiązce, którą nazywamy wiązką laserową. Każdy laser składa się z trzech podstawowych elementów: zewnętrznego układu pompującego, wzbudzonego ośrodka czynnego i rezonatora optycznego. Na początku układ pompujący kieruje zewnętrzną energię do lasera. W jego środku znajduje się wzbudzony ośrodek czynny – może to być mieszanina gazów, kryształ albo włókna szklane. Energia, która trafia do ośrodka czynnego, powoduje powstawanie energii w formie promieniowania. Ten wzbudzony ośrodek czynny znajduje się między zwierciadłami, jedno z nich jest jednokierunkowe i to właśnie przez nie część promieniowania może opuścić rezonator optyczny. Tak jest emitowana wiązka laserowa.
Laserowe cięcie metali
Wiązkę laserową wykorzystuje się często do cięcia metali. Z tej technologii korzystają wszystkie branże: motoryzacyjna, wyposażenia wnętrz, budowlana, maszynowa, stoczniowa, morska, lotnicza, obronna, paliwowo-energetyczna i wydobywcza. Firmy, które produkują różnego rodzaju maszyny (np. rolnicze, sortowniki, obieraczki itp.) często korzystają z usług cięcia laserem metali.
Metoda ta gwarantuje niebywałą precyzję cięcia. Wiązka laserowa, która tnie materiał, może być bardzo mała – nawet około mikrometra, dzięki czemu można bardzo starannie i z dbałością o każdy detal obrobić wybrany materiał. Materiały, które można ciąć to między innymi: blachy, stal węglowa, stal kwasoodporna i aluminium. Dokładność, jaką osiąga się przy cięciu laserowym mieści się w granicach +/- 0,1 mm.